nawóz gardenactiv

Author: | Posted in inne No comments

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całkowitych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednak nieefektywne techniki stosowania nawozów obniżą skuteczność ich wyeksploatowania przez drzewa. Zastosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bowiem nieefektywne zastosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zatruwać wodę drenażową.

nazwóz zbilansowany   

Nawozy w sadownictwie – skuteczność zastosowania

Długoterminową ripostą na odpowiednie wykorzystanie nawozów w sadach jest dobre przemyślenie strategii ich stosowania, by upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to tylko dopuszczalne – oczywiście biorąc pod szczególną uwagę warunki oraz możliwości. W większości sadów nawóz przekazywany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony wzdłuż linii drzew czy też wprowadzany w ramach natryskiwania.

Najczęściej sadownicy wybierają nawóz na bazie rozwiązań uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się również pod uwagę sprawę kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Jednakże innym aspektem w szeregu przypadków pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów oraz czynników kalorycznych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność może mieć ogromny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w takim razie być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym dobrym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu lub jego składników w glebie.